Prowadzisz hotel lub restaurację? Wyszukaj najlepsze oferty firm Wyposażenie hoteli

„Pyszna Polska 2017”- Targi Gastronomiczno – Hotelarskie Magdy Gessler

„Nawigacja po gastronomicznej i hotelarskiej mapie Polski”

Wrocław, Hala Stulecia, 2-4 czerwiec 2017 Magda Gessler – kreatorka smaku i stylu, właścicielka popularnych restauracji, gwiazda stacji TVN – zaprasza na niezwykłe wydarzenie, które zmieni gastronomiczny i hotelarski obraz Polski! Pierwszy raz, w jednym miejscu zgromadzą się zarówno przedstawiciele wiodących firm z kraju i z zagranicy, znakomici fachowcy, branżowe autorytety oraz gwiazdy i prominenci. Targi „Pyszna Polska 2017” wyznaczą kierunki i standardy rozwoju oraz smaku na kolejne lata. Doceńmy walory Polski, poznając lepiej jej bogactwo kulinarne i hotelarskie. Pokażmy Europie naszą wartość i dotrzyjmy do nowych odbiorców! Weź udział w targach!

pp_710x1000_03-1

Magda Gessler

Najbardziej znana restauratorka w Polsce jest artystką malarką, absolwentką Królewskiej Akademii Sztuki Pięknych w Madrycie. Jej restauracje są prawdziwymi dziełami sztuki – nie tylko kulinarnej. Zawsze dekoruje je samodzielnie, zmieniając tym samym każde miejsce w niepowtarzalną przestrzeń pełną kunsztu i artyzmu. Mówi o sobie, że jest reżyserem sztuki, w której każdy z gości jej restauracji gra główną rolę. Niekwestionowany autorytet kulinarny, od lat doceniana przez branżę i miliony Polaków. To dzięki jej pasji i zaangażowaniu, w programie TVN „Kuchenne Rewolucje” udało się uratować ponad 150 restauracji w całym kraju, a liczba cały czas rośnie. Z ognistym temperamentem i charakterystyczną burzą blond loków walczy o smak, jakość i styl polskich restauracji.

Podróżniczka, autorka książek i felietonów kulinarnych, unikalna osobowość telewizyjna. Zdobywczyni Wiktora w kategorii „Największe odkrycie telewizyjne”, laureatka Telekamery 2012r. Uwielbiana przez widzów. Jurorka w najpopularniejszym kulinarnym show w kraju „MasterChef”. Widzom najbardzej znana jest jednak z „Kuchennych Rewolucji”, prowadzonych przez nią nieprzerwanie od ponad sześciu lat.

Edycja/książka

Tegoroczna edycja targów nawiązuje bezpośrednio do książki Magdy Gessler – „Poziomki 2016/2017”, w której najsłynniejsza polska restauratorka i kreatorka gustu oraz smaku, po raz trzeci nagradza „Poziomkami” najlepszych restauratorów i hotelarzy w Polsce.

Gastronomia

Gastronomia jako jeden z głównych motywów przewodnich pojawi się na targach w wielu odsłonach. Jedną z nich jest oferta producentów i dystrybutorów profesjonalnego sprzętu i wyposażenia z branży HoReCa. Gwarantujemy doskonałą promocję wśród profesjonalistów z branży gastronomicznej, hotelarskiej i winiarskiej – Targi odwiedzi ponad 150 tysięcy gości z całej Polski, Hiszpanii,Francji, Słowacji. 80% to osoby podejmujące decyzje zakupowe w firmach. Zatem uczestnictwo w „Pyszna Polska 2017” umożliwi nawiązanie wartościowych kontaktów biznesowych oraz znalezienie nowych kanałów dystrybucji. Atrakcje uzupełnią wyspy tematyczne oraz konkursy gastronomiczne. Na pasjonatów czekają szkolenia i liczne degustacje.

Hotelarstwo

Oferta w zakresie hotelarstwa jest nierozłącznym elementem targów. Skierowana jest zarówno do właścicieli hoteli i pensjonatów, a także dla gości szukających dobrej oferty noclegowo – wypoczynkowej. Centrum Wystawowe ułatwi skojarzenie oferujących z poszukującymi. Warto wykorzystać okazję do nawiązania nowych kontaktów i odkrycia ciekawych obiektów.

Produkty

To źródło inspiracji i kreacji kulinarnych, nowych odkryć i niekończąca wena dla mistrzów i pasjonatów. Niezbędny składnik każdej kuchennej rewolucji oraz coraz częściej obiekt w kadrze fotografów i stylistów. Prezentowane produkty wkomponowane będą w liczne atrakcje, pokazy, degustacje, konkursy i sprawią, że motyw targów „Pyszna Polska 2017” nabierze prawdziwych smaków. Kuszące aromaty zaprowadzą nas na wyspy tematyczne – raj dla kubków smakowych.

Hala stulecia

„Pyszna Polska 2017” odbędzie się w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc wystawowych w Polsce – Wrocławskiej Hali Stulecia. Zaprojektowana przez wybitnego miejskiego architekta Maksa Berga, została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. Podczas Targów stanie się ona jedynym w swoim rodzaju miejscem, gdzie każdy będzie mógł odkryć wszystkie aspekty hotelarstwa oraz gastronomii.

Co zyskasz:

„Pyszna Polska 2017” łączy charakter targów branżowych oraz eventu z niezwykłą ofertą spędzenia wolnego czasu, nieograniczoną możliwością odbycia osobistych rozmów, zasięgnięcia porad specjalistów i uwiecznienia swojej marki. To fachowa oferta w połączeniu z pysznymi atrakcjami praktyczną nawigacją.

Będąc z nami:

  • poznasz ciekawe lokale
  • znajdziesz inspirujące rozwiązania
  • spotkasz fachowców i autorytety
  • poszerzysz swoją wiedzę
  • spędzisz z przyjaciółmi i rodziną owocnie weekend

Czekamy na Ciebie z:

  • niedoścignionym źródłem wiedzy i inspiracji
  • bogatym programem z wieloma atrakcjami
  • specjalnymi strefami z pokazami i konkursami
  • oryginalnymi wyspami tematycznymi
  • niezapomnianymi wrażeniami i wyjątkowym klimatem.
0 odpowiedzi… , dodaj komentarz.

Leave a Comment

45 queries in 0,455841 seconds.