Prowadzisz hotel lub restaurację? Wyszukaj najlepsze oferty firm Wyposażenie hoteli

Trzony kuchenne: dwa podstawowe rodzaje.

Trzon kuchenny to najważniejsza część kuchni. Umożliwia przygotowanie i wydawanie gorących potraw od pierwszego do ostatniego dnia działania restauracji. Nie jest to oczywiście jeden, konkretny typ urządzenia, dlatego należy Trzon kuchenny to najważniejsza część kuchni. Umożliwia przygotowanie i wydawanie gorących potraw od pierwszego do ostatniego dnia działania restauracji. Nie jest to oczywiście jeden, konkretny typ urządzenia, dlatego należy dobrać je stosowanie do możliwości i potrzeb danego lokalu.

Zanim zaczniesz

Trzony kuchenne w różnych wielkościach i konfiguracjach muszą znajdować się w każdej kuchni – małej i dużej. W małych kuchniach zwykle sprowadza się to do ustawienia urządzeń o dość uniwersalnym zastosowaniu, natomiast w dużych lokalach w zapleczu kuchennym instaluje się coraz częściej złożone, wieloelementowe trzony kuchenne z funkcją „Cook & Chill”.

Podstawą funkcjonalności trzonu kuchennego jest przede wszystkim dobranie odpowiedniej wielkości: zbyt mały nie pozwoli należycie i we właściwym czasie przygotować wszystkich zamówionych potraw, natomiast zbyt duży będzie tylko niepotrzebnym wydatkiem. Ważne jest też, aby – jeśli jest taka potrzeba i możliwość – dostosować funkcjonalność trzonu do menu lokalu.

Rozwiązania techniczne

Trzon kuchenny jest tym elementem wyposażenia gastronomii, które praktycznie nie podlega standaryzacji. Wszystko tutaj jest podyktowane funkcjami, a więc pewne ograniczenia wymiarów mogą wydawać się uniwersalne, natomiast w praktyce wynikają wyłącznie z funkcji i sposobu obsługi trzonu kuchennego. Choć istnieje wiele koncepcji trzonu kuchennego, dwie są zdecydowanie najpopularniejsze: trzon kuchenny scalony (płytowy) oraz trzon zestawczy.

Trzony scalone płytowe

W przypadku trzonów scalonych szerokość i głębokość są uzależnione jedynie od modelu urządzenia, natomiast dostosować je trzeba do dostępnej powierzchni (choć w praktyce tak naprawdę należy znaleźć powierzchnię dla danego modelu urządzenia, a nie dobrać urządzenie do powierzchni kuchni). Jeśli chodzi o wysokość urządzeń, to zwykle wynosi ona poniżej 90 centymetrów, co jest w miarę uniwersalnym wymiarem, jeśli chodzi o ergonomię. Trzon scalony składa się z wielu elementów: podstawowym jest oczywiście płyta grzewcza podzielona na segmenty (przy czym może być to płyta pełna lub z otworami przykrywanymi), a dodatkowe elementy to piekarniki, podgrzewacze oraz osprzęt techniczny odpowiadający za możliwość kontroli i regulacji nastawów: panel kontrolny, czujniki spalin, dopływ powietrza, przepustnice itd.

Trzony scalone zestawcze

Trzony zestawcze budowane są z różnego rodzaju modułów (identycznych lub nieco różniących się od siebie pod względem funkcji). Każda jednostka trzonu modularnego może mieć wszystkie lub tylko część funkcji przewidzianych dla trzonów scalonych – de facto wszak funkcja ich obu jest podobna, natomiast największą różnicą jest wydajność obu rozwiązań. Producenci trzonów kuchennych w tym przypadku jednak zostawiają swoim klientom duże pole manewru, jeśli chodzi o personalizację trzonu i trzeba samodzielnie dobrać właściwe wyposażenie, które zaspokoi wszelkie potrzeby lokalu.

Okap – dodatek obowiązkowy

Okap nawiewno-wywiewny jest elementem, który nad trzonem kuchennym powinien się znaleźć. Jest to rozwiązanie praktyczne, zwiększające komfort i bezpieczeństwo pracy, a Okap nawiewno-wywiewny jest elementem, który nad trzonem kuchennym powinien się znaleźć. Jest to rozwiązanie praktyczne, zwiększające komfort i bezpieczeństwo pracy, a w szczególnych wypadkach również komfort klientów lokalu.

Przy instalacji okapu należy pamiętać, że powinien on wystawać około 30 centymetrów przed obrys trzonu, natomiast najniżej położony element okapu nie powinien znajdować się niżej niż na 2 metrach wysokości (a zalecane jest nawet 210-220 centymetrów – wysocy kucharze też mają swoje prawa).

0 odpowiedzi… , dodaj komentarz.

Leave a Comment

67 queries in 0,274184 seconds.